Charlie Sheen er ikke just kendt for at gå stille med dørene, og det gælder heller ikke, når det kommer til hans seneste projekt: en alkoholfri øl med det meget sigende navn Wild AF. Det her er ikke bare endnu en kendis-øl – det er Charlie Sheen, og som altid er der drama, historie og personlighed bag.
Fra tigerblod til Cold Gold
Efter år med overskrifter om alt andet end øl og balance, har Sheen fundet roen – i hvert fald udadtil. Han har droppet alkoholen og valgt at tage kontrol over sit liv igen. Og som en naturlig forlængelse af det, er han nu gået i samarbejde med Harpoon Brewery om at lancere en ny type alkoholfri øl, der ikke går på kompromis med smag eller attitude.
Den første øl i serien hedder Cold Gold – en gylden, letdrikkelig sag med noter af citrus og ristet malt. Den bliver kaldt for en “ballpark beer” – den slags, du kan knappe op til en baseballkamp, grillhygge eller bare en dag i solen. Kort sagt: Den vil det samme som en klassisk øl, bare uden promiller.
68 kalorier pr. dåse, fri for konserveringsmidler, og både veganer- og vegetarvenlig. Det er tydeligt, at Wild AF forsøger at ramme en bredere målgruppe end bare tørstige Sheen-fans.
Kendis-øl er det nye sort
Det er langt fra første gang, en kendis kaster sig over drikkevarer uden alkohol. Lewis Hamilton har gjort det med sin alkoholfri tequila, Tom Holland har været ude med vin, og nu melder Sheen sig på banen med øl. Og det giver faktisk ret god mening – for mens mange stadig drikker alkohol, så er der en støt voksende gruppe, der enten skærer ned eller helt springer over.
Fælles for de nye produkter er, at de ikke forsøger at ligne kedelige alternativer. De skal smage godt, se godt ud – og have en historie. Og det er her, Charlie Sheen har en helt særlig fordel. For selv om han ikke længere vælter rundt i natklubberne, så er hans image stadig vildt nok til, at man tror på, at han ved, hvad en øl skal kunne.
En del af et større comeback
Wild AF er ikke en løsrevet idé. Den passer direkte ind i den bølge af Sheen-revival, der er skyllet ind over med både ny dokumentar og biografi. Han er i gang med at redefinere sig selv – ikke ved at fornægte sin fortid, men ved at omfavne den og bruge den konstruktivt. Og hvad er mere Charlie Sheen end at tage noget, der tidligere var destruktivt, og forvandle det til noget sjovt og kommercielt?
Wild AF rammer et marked i vækst – folk vil stadig hygge sig, stadig skåle, men uden nødvendigvis at skulle døje med de næste dages følger. Cold Gold er første skud i bøssen, og der er ingen tvivl om, at der kommer flere varianter, hvis det her bliver en succes.
Læs også: