Madnyheder

Frosne leguaner i Florida ender som pizza-topping hos lokal pizzarestaurant

Alternativ pizza-night!

En usædvanlig kuldeperiode i Florida har fået et noget alternativt efterspil. I det sydlige Florida er grønne leguaner bogstaveligt talt begyndt at falde ned fra træerne, efter temperaturerne har sendt dem i kuldechok. For nogle er det blevet et syn, for andre en mulighed – og for én pizzarestaurant er det endt som en viral specialitet.

Grønne leguaner er en invasiv art i Florida og betragtes som skadelige for det lokale økosystem. Derfor er det tilladt at aflive dem humant året rundt. Når kulden rammer, bliver leguanerne midlertidigt lammede, hvilket gør dem lette at samle op.

Fra trætop til tallerken

I dagene efter kuldefronten gik en video viralt med Jessica Kilgore fra virksomheden Iguana Solutions. Hun forklarede, at hundredvis af frosne leguaner skulle transporteres til Trinidad, hvor de ville blive tilberedt og spist. Ifølge Kilgore er leguaner en del af kosten i flere kulturer, hvor både kød og æg anvendes.

Den idé blev hurtigt taget et skridt videre i North Palm Beach, hvor pizzarestauranten Bucks Coal Fired kastede sig ud i noget helt særligt. Lokal leguan-fanger Ryan Izquierdo mødte op med frosne leguaner og fik restauranten til at lave en såkaldt “iguana pizza”.

Viral pizza med et budskab

Videoen af den alternative pizza blev delt på Instagram og rundede hurtigt over én million visninger. Det usædvanlige indslag har vakt både fascination og forargelse, men ifølge Izquierdo handler det ikke kun om opmærksomhed.

Han fortæller, at formålet også var at skabe opmærksomhed omkring problemet med invasive arter i Florida. Ifølge ham blev situationen brugt til både at fjerne leguaner fra naturen og samtidig informere folk om, hvorfor det er nødvendigt.

Izquierdo beskrev oplevelsen som noget helt særligt og understregede, at de seneste dage havde været mindeværdige – ikke mindst på grund af den massive interesse på sociale medier.

En tilbagevendende Florida-historie

Kuldechok blandt leguaner er ikke et nyt fænomen i Florida. Når temperaturen falder til under 10 grader, kan de koldblodede dyr miste evnen til at bevæge sig og falde ned fra grene og hustage. Myndighederne advarer jævnligt om, at leguanerne kan “vågne op igen”, når temperaturen stiger.

At de nu også er blevet forvandlet til pizza-topping, er dog en ny drejning på en i forvejen særpræget Florida-historie – og et eksempel på, hvordan lokale både håndterer naturproblemer og skaber viralt indhold ud af det.