Madnyheder

Vi har prøvesmagt Burger Kings nye Smokey Chimichurri burger

Ny spiller på banen.

4 ud af 6 stjerner

Smokey Chimichurri hos Burger King – saftig fastfood med et krydret twist

Burger King har kastet sig ud i endnu en limited-style satsning med deres Smokey Chimichurri, og allerede på navnet fornemmer man ambitionen om at trække lidt sydamerikansk inspiration ind i den klassiske fastfood-burger. Chimichurri er normalt noget, man forbinder med grill, friske urter og masser af kant – så spørgsmålet er, hvordan det spiller i en burger fra en kæde, der ellers er kendt for flammegrillet oksekød og tunge dressinger.

Førstehåndsindtryk og opbygning

Ved første møde fremstår Smokey Chimichurri som en ret enkel konstruktion. Her er ikke tale om en overloaded burger med alt muligt fyld, men snarere en stram sammensætning: saftig bøf, sprød salat, en røget dressing og så det grønne chimichurri-element, der forsøger at give friskhed og syre.

Bollen gør, hvad den skal – blød uden at falde fra hinanden – og det hele hænger egentlig ret godt sammen visuelt. Den virker ikke prangende, men heller ikke kedelig. Mere sådan… solid.

Smag og balance

Smagsmæssigt lander vi et sted omkring 4 ud af 6. Det er en god burger, uden at den for alvor skubber til grænserne for, hvad man forventer.

Det første, der rammer, er saftigheden fra kødet. Burger King kan stadig det der med flammegrillet smag, som giver en let røget bund, der fungerer godt sammen med den smokey dressing. Det hele får et lille spicy kick, som løfter oplevelsen og gør, at den ikke bare glider direkte i glemmebogen.

Chimichurri-elementet bringer en friskhed ind, som faktisk klæder burgeren. Det giver et modspil til fedmen og gør, at den ikke bliver tung. Men her opstår også lidt af problemet: det føles en smule afdæmpet. Når man lover chimichurri, forventer man mere urtet punch – persille, hvidløg, syre og kant. Her er det mere en antydning end et egentligt statement.

Hvor den rammer – og hvor den mangler

Det, Smokey Chimichurri gør godt, er at levere en ukompliceret, velsmagende burger med et lille twist. Den er nem at gå til, og balancen mellem det fede, det friske og det let spicy fungerer.

Men den mangler lige det sidste lag for at føles original. Den spiller lidt for sikkert. Man sidder med en fornemmelse af, at den kunne have været virkelig interessant, hvis man havde skruet op for de grønne noter og givet chimichurri’en mere karakter og dybde.

Det er ikke en burger, der redefinerer noget, men det er heller ikke pointen. Det er en solid spiller på menuen, som leverer et saftigt bid med et frisk pust – uden at tage for mange chancer.