Madnyheder

Det lille trick til kartoffelsalaten: Denne ingrediens giver den et italiensk twist

Mere dybde!

Kartoffelsalat er en af de der klassikere, som nærmest kan tilpasses enhver anledning. Den fungerer til grillmaden, på frokostbordet og som tilbehør til alt fra frikadeller til en god bøf. Men selvom den traditionelle version med mayonnaise, cremefraiche og friske krydderurter bestemt har sin berettigelse, findes der et simpelt trick, som kan give kartoffelsalaten en helt anden karakter.

Hemmeligheden skal findes i det italiensk-amerikanske køkken, hvor en særlig blanding af oliven, syltede grøntsager og kapers kan forvandle en ganske almindelig kartoffelsalat til noget, der minder om de varianter, man finder i italienske delikatesseforretninger.

Og det bedste er, at ingrediensen allerede findes færdiglavet på glas.

Olivensalat er den hemmelige ingrediens

Ingrediensen hedder muffuletta olive salad, og selvom navnet måske ikke siger de fleste danskere ret meget, er konceptet ganske enkelt.

Det er en blanding af hakkede oliven, syltede grøntsager, kapers og olivenolie, som tilsammen giver en intens kombination af syre, salt og fylde.

Man kan sammenligne den med den klassiske pickle relish, som amerikanerne ofte bruger i deres kartoffelsalat. Forskellen er bare, at muffuletta-blandingen tager smagen i en mere middelhavsinspireret retning.

De salte oliven giver dybde, kapers bidrager med en frisk syrlighed, mens de syltede grøntsager sørger for både tekstur og ekstra smag.

Samtidig binder olivenolien ingredienserne sammen, så man får en slags færdiglavet dressing, der ikke kræver meget andet end et par gode kartofler.

Fra New Orleans til kartoffelsalaten

Selvom muffuletta-blandingen har tydelige italienske rødder, stammer dens mest kendte anvendelse faktisk fra USA.

Muffuletta er nemlig navnet på en berømt sandwich fra New Orleans, som blev skabt af italienske immigranter i begyndelsen af 1900-tallet.

Sandwichen består traditionelt af et rundt brød fyldt med italiensk pålæg, ost og en generøs portion olivensalat.

Det er især olivenblandingen, der giver sandwichen dens karakteristiske smag, og netop den kombination fungerer overraskende godt sammen med kogte kartofler.

Hvor den traditionelle italiensk-inspirerede kartoffelsalat ofte er baseret på olivenolie frem for mayonnaise, kan muffuletta tilføre både dressing og smagsgivere i én omgang.

Sådan bruger du blandingen i din kartoffelsalat

Det kræver ikke nogen større gastronomisk indsats at give kartoffelsalaten et italiensk twist.

Start med at koge nogle faste kartofler, lad dem køle lidt af, og skær dem i mundrette stykker.

Vend derefter kartoflerne med et par skefulde muffuletta-olivensalat. Sørg for også at få lidt af olien fra glasset med, da den er fyldt med smag fra de syltede grøntsager.

Du kan eventuelt supplere med finthakket rødløg, frisk persille, lidt citronsaft eller et ekstra skvæt god olivenolie.

Resultatet bliver en kartoffelsalat, der er lettere end den traditionelle mayonnaisebaserede udgave, men stadig har masser af smag.

Foretrækker du en mere cremet kartoffelsalat, kan blandingen faktisk også bruges sammen med mayonnaise. Her hjælper syren fra oliven og kapers med at bryde fedmen, så retten ikke bliver alt for tung.

Det er dog værd at være lidt forsigtig med andre kraftige smagsgivere. Søde syltede agurker og en stor mængde sennep kan eksempelvis komme til at konkurrere med olivenblandingen.

Du kan også lave din egen version

Muffuletta-olivensalat er ikke nødvendigvis noget, man finder i ethvert dansk supermarked, men heldigvis er det forholdsvis nemt at efterligne smagen.

En simpel hjemmelavet version kan laves med grønne og sorte oliven, kapers, syltede peberfrugter, lidt finthakket giardiniera eller andre syltede grøntsager samt en god olivenolie.

Hak ingredienserne groft, bland dem sammen, og lad dem gerne trække lidt, inden de vendes med kartoflerne.

Har du kun oliven og kapers stående i køleskabet, kan du også komme ganske langt med dem alene.

Det er især kombinationen af salt, syre og olivenolie, der gør forskellen og giver den velkendte kartoffelsalat et mere sydlandsk præg.